EL POM DE DALT

Aquest divendres 20 de març la secció del Pom de Dalt del setmanari 3 de vuit està dedicada al taller explorium que va realitzar el nostre centre el passat 3 de març. Per veure la publicació, cliqueu aquí. #STEAMCAT

TALLER EXPLORIUM

El dimarts 3 de març vam duur a terme un taller de ciències utilitzant l'anglès com  a llengua transversal. Aquest taller te com a objectiu fer arribar les ciències, matemàtiques, tecnologia i enginyeria a tot el nostre alumnat. Els tallers realitzats han sigut:

Per l'alumnat de primària

 • Nom del taller: 3,2,1...Propulsió! (Coets d'Aire)
 • Descripció:
  Repte:
  Estudiarem com podem fer coets impulsats per aire que volin el més lluny possible.
  Descripció:
  Construirem coets propulsats per aire i farem una pila de llançaments amb diferents configuracions afegint alerons,
  distribuint el pes, etc. Observarem quin coet arriba més lluny, coneixerem quins elements diferencien cada coet i
  deduirem quines són les variables que fan el coet més eficaç en el seu vol.
 • Contingut del taller:   Propulsió | Dissent de l'experiment | Mètode científic | Alerons | Disseny de coets | Recollida i anàlisi de dades.
 Per l'alumnat d'educació infantil
 • Nom del taller: Fes el Teu Moc! (Slime)
 • Descripció:
  Repte:
  Crearem el nostre propi slime seguint el mètode científic.
  Descripció:
  Afegirem i mesclarem amb precisió les substàncies adients tot seguint el mètode científic. Crearem un fluid no newtonià, desafiant així la classificació sòlid-líquid. Compte, que l'exactitud en les mesures és important perquè el moc sigui prou viscós!
 • Contingut del taller: Mètode científic | Sòlid i líquid | Ús d'instruments de laboratori | Classificació | Precisió en la mesura.

Amb aquests tallers i dins de l'àmbit escolar volem oferir al nostre alumnat un complement en l'ensenyament de les STEAM, des de la perspectiva del lleure.

Aquesta activitat l'hem dut a terme amb la proposta i supervisió de l'Associació eXplorium. #STEAMCAT

Per veure la galeria de fotos, cliqueu aquí.

TALLER KAPLA

Aquest segon trimestre l'hem volgut començar fent una activitat d'escola. Potenciar el treball en equip i el sentit de pertinença en un grup, és un dels objectius de la nostra escola. És per això que ens agrada molt fer els tallers kapla, on tots els alumnes hi tenen capiguda. Durant dos dies les construccions van anar creixent i ens va permetre poder-vos mostrar les obres d'enginyeria que havien fet els/les vostres fills/es. Esperem que us hagi agradat tant com als infants. #STEAMCAT

Per veure la galeria fotos, cliqueu sobre la imatge.    

IMG 4845